Türkiye’nin tek Deri İhtisas Sanayisi olan Gerede Deri OSB’deki deri işletmeleri TRT Haber’e konuştu. Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın röportajı TRT Haber’in yanında ulusal ve yerel haber sitelerinde de geniş yer aldı.

Haberde, Türkiye’nin tek Deri İhtisas Sanayisi kurulum çalışmaları devam ederken yerli ve milli teknolojinin kullanıldığı yeni sanayi bölgesinde 50 fabrikanın yapı ruhsatı alırken, 11 fabrikanın da faaliyetlerine başladığından bahsedildi. Dericiler şehri olarak bilinen Gerede, Türkiye’nin deri üretim merkezi olma yolunda ilerliyor. Fabrikalarda ham deriler işlenerek ayakkabılık deri başta olmak üzere deri materyallerinin kullanıldığı tüm ürünler için üretim yapılıyor. Türkiye’nin tek Deri İhtisas Sanayi olan Gerede, ülkenin en önemli deri tedarik merkezi olarak da dikkat çekiyor. İlçe merkezine yaklaşık 4 kilometre uzaklıktaki 1 milyon 360 bin m² alan üzerine kurulan Deri Organize Sanayi Bölgesi’nde 11 fabrika faaliyete geçerken 50 fabrika da yapı ruhsatı alarak inşaat çalışmalarına başladı. Yerli ve milli teknolojinin kullanıldığı Deri Organize Sanayi Bölgesi’nde ayakkabı derisinin yanı sıra üretilen farklı deri ürünleri de dünyanın farklı ülkelerine ihraç ediliyor” ifadeleri yer aldı.

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar TRT Haber röportajında, “Gerede Deri Organize Sanayi, ilçe ekonomisinin belkemiği ve lokomotifi. Gerede’de bulunan Deri İhtisas Sanayi olarak Türkiye’de tek. Şu an geldiğimiz nokta itibariyle burada 1 milyon 360 bin metrekarelik alanda yaklaşık 128 adet parsel var. 3 bin, 6 bin ve 9 bin metrekarelik parseller var. Burada yerli ve milli teknoloji kullanılıyor. Üretim ve kapasitemizi artırmak için çalışıyoruz. Yerli ve milli sanayimiz ile uluslararası alanda büyük baş hayvan derisinde gücümüzü göstereceğiz” dedi.